בטון מהיר ותהליכי ההתקשות

בטון מהיר ותהליכי ההתקשות

בטון מהיר הנו תערובת של חול, חצץ ומלט הידראולי אשר מכיל בתוכו תוסף שמטרתו להגדיל את נפחו בתהליך ההתקשות. אנשי המקצוע מבית כרמית מיסטר פיקס, המסווגת כאחת מהחברות המובילות בתחומן בישראל, מסבירים שהתוסף גורם לתערובת להתקשות במהירות רבה ומיועד בעיקר לעבודות בטון כלליות שבהן נדרשים תיקוני בטון מהירים, תוך כדי התחזקות ראשונית מואצת. 

דוגמאות קלאסיות לכך מתייחסות למקרים של פריצות מים ביציקות, ציפוי רצפת בטון וקירות בטון, וכן בפרויקטים שבהם עולה הצורך בפירוק תבניות מהיר, רציפות בעבודה או יציקת רכיבים בעלי חוזק התחלתי גבוה, ולא ניתן להשבית את האתר במהלך ההמתנה להתקשות החומרים. 

הבטון מהיר מותאם לשימוש עבור יציקת חגורות, עבודות פיתוח, עמודונים, ביטון ותיקונים כלליים. בין המוצרים מבית כרמית מיסטר פיקס המסווגים בקטגוריה זו ניתן למנות את ARDEX EB2, מלט לתיקון מהיר 620, מונופור HDועוד.

 

מפרט טכני לתיקוני חירום מהירים של משטחים העשויים מבטון

מלט לתיקון מהיר 620 מתקשה בתוך 20 דקות לאחר ערבובו במים, ומשמש, כאמור, כבטון מהיר לתיקוני חירום וסגירת חורים מהירה של משטחים העשויים מבטון. היישום דורש הכנה מוקדמת של ניקוי התשתית מלכלוך, אבק, שומנים וחלקים רופפים, והרטבת המשטח המיועד לתיקון. 

בתום שלב ההכנות יש לערבב את המלט עם מים בהתאם לכמויות הנקובות בהוראות יצרן עד לקבלת תערובת הומוגנית אחידה. השלב הבא מורכב מהכנת הפריימר ומריחתו במברשת מעל לתשתית הלחה, כשמיד לאחר מכן (כשהפריימר עדיין רטוב) מוסיפים את המלט לתיקון מהיר ומהדקים היטב אל התשתית והדפנות. יש ליישר את פני המשטח בעזרת מאלג (כף טייחים) ולבצע אשפרה במשך שלושה ימים לכל הפחות.

 

מילוי בורות אספלט ומשטחי בטון במקומות המצריכים חידוש תנועה מהיר

ARDEX PAVIDUR הוא מוצר נוסף מבית כרמית מיסטר פיקס המשמש לתיקוני בטון מהירי התקשות. מדובר במלט בהרכב מיוחד על בסיס פוספטים ותוספים מובחרים למילוי בורות אספלט ומשטחי בטון במקומות המצריכים חידוש תנועה מהיר כמו מפעלים, נמלי תעופה, בתי חולים וכדומה. 

המוצר מתחבר אל ברזל, אספלט ובטון ללא כל צורך בפריימר, והוא מאפשר תנועת כלי רכב כ-20 דקות לאחר יישומו. מחברת מיסטר פיקס מציינים שניתן ליישם את המלט בכל תנאי מזג האוויר, ולאחר ההתקשות החומר עמיד בטמפרטורות קיצוניות במיוחד. 

חשוב להדגיש כי זמן ההתקשות של בטון מהיר הנו קצר ביותר ועל כן יש לצקת אותו בתוך 10 דקות לאחר הערבוב במים בהתייעצות עם יועץ איטום. כמו כן, אין לעבוד או להוסיף מים לחומר שכבר החל בתהליך ההתקשות.

סגירת תפריט