טיח במבנה

טיח במבנה

איך נכון להתייחס לביצוע נכון של טיח בקירות המבנה.

מאת: אריק מגל, סמנכ”ל השיווק של מיסטר פיקס

1. על פי תקן ישראלי 1920 יש להמתין 28 יום מסיום עבודות השלד כדי להתחיל בעבודות הגמר , טיח בקירות חוץ המבנה שייך לעבודות הגמר . הטיח משמש למניעת מעבר מים וליישור הסטייה במישוריות הקירות , ככל שהשלד ישר ומפולס, כך צריכת תקטן משמעותית צריכת הטיח ותשליך על העלות למ”ר . בבניית שלד הבניין מעורבים מספר אלמנטים שיש חשיבות להתייחס אליהם כבר בתכנון סוג הבטון וחוזקו הסופי, ברזל הזיון ,בלוקי הקירות שיהוו חלק ממעטפת הבניין . התכווצות הבטון המהלך 28 יום הראשונים עד לסיום עבודות השלד , העמסה על שלד בניין למשך כל קיים הבניין. בשלב הראשון התכווצות הקירות מועצת על כן יש להמתין 28 יום ולהתחיל בעבודות הטיח. עובי הטיח בשתי שכבות (עד -30 מ”מ) את עובי הטיח הסופי ניתן לקבוע רק לאחר שהורדנו אנך לכל גובה קיר החזית הנמדדת מלמעלה עד לתחתית בו מיושם הטיח. יישום הטיח מתחיל בקיבוע סרגלי מתכת באמצעות מלט מהיר 620 או טיח הרבצה 720 קיבוע הסרגלים (תקניים שלא יעלו קורוזיה) מאפשרים דיוק בביצוע הטיח ומסמנים את העובי הרצוי שיש להגיע אליו . שימוש בסרגלים ובפינות טיח מקנים חיסכון ניכר בצריכת הטיח. כמעט ואין צורך בגירוד , ככל שהשלד ישר ומפולס כך תקטן צריכת הטיח למ”ר והעלות בהתאמה.
את סרגלי הטיח יש לקבע לקיר באמצעות מהיר ייבוש, כ”מלט לתיקון מהיר 620 של מיסטר פיקס, המתקשה תוך 20 דק’ ומאפשר התזת טיח כעבור כשעה. או בטיח הרבצה 720 .

הכנות נדרשות:

2. כיממה לפני ביצוע הטיח, יש לשטוף את הקיר בלחץ מים ולהסיר אבק, יש להסיר חלקי עץ, לחתוך חוטי מתכת או כל גורם אחר המפריע להידבקות טובה של הטיח לקירות הרקע.

3. העבודה תיעשה במכונת טיח בלבד, המאפשרת התזה בחוזק שלא יפחת מ-2 bar היישום של הטיח על הרקע רציף מונע חללי אוויר גדולים הגורמים לכשל , יישום בלחץ יוצר חדירה עמוקה יותר של מיצי הטיח פנימה לתוך הרקע ובכך נוצר טיח דבוק חזק יותר אל הרקע . שימוש במכונה טיח מפחית באופן ניכר את התלות בכוח אדם וחוסך באופן ניכר זמן יקר בביצוע. איכות הטיח המתקבלת גבוהה יותר והפחת נמוך במיוחד.

4. קיים פער אנרגטי “גשר קור” בין בלוק מבודד (בעל ערך ערכי בידוד גבוהים) לבין עמודי בטון בעל ערכי בידוד נמוכים במיוחד, במידה והפער הזה לא ייסגר תתפתח קונדנסציה במבנה (רטיבות, עובש). לכן יש ליישם מגרעת בקיר, בה משולב בלוק מבודד לצד עמוד בטון ואת המגרעת למלא בטיח מבודד כדוגמת טיח תרמי 750 בעובי (3 ס”מ לפחות) במידה ועל טיח זה מבוצע גם הדבקת אלמנטים קשיחים בתוספת עיגון לפי ת”י 2378 חלק 4 על הטיח תרמי יש להוסיף רשת מתכת גודל תא 10ס”מ *20 ס”מ לחיזוק טיח התרמי .

5. בין שני סוגי אלמנטים כדוגמת בלוק איטונג ועמוד בטון יש ליישם בתפר בין האלמנטים בקיר החיצוני רשת אינטרגלאס ברוחב 20 ס”מ, גודל תא 6*6 בכל המפגשים בין שני האלמנטים, להרפיית מאמצים תרמיים, המאופיינים בהופעת סדקים אנכיים בטיח, לרבות בטיח צבעוני ובאלמנטים קשיחים (אבן קרמיקה, פסיפס). יש למרוח שכבת טיח הרבצה 720 של מיסטר פיקס בעובי 5-8 מ”מ. כשחריץ ההפרדה נמצא במרכז, מיד להטביע הרשת, תוך כדי לחיצה במאלד’ג פנימה לעומק הטיח (כ-2 מ”מ).

6. בתקן 1920 יש ליישם 2 סוגי טיח: האחד מונע מעבר מים למבנה, בעובי שלא יקטן מ-5 מ”מ. טיח הרבצה 720 (5-8 מ”מ), וטיח מיישר טיח חוץ פנים 710 (20-25 מ”מ).

7. יש להמתין לייבוש ראשוני, לבצע גירוד/ ולמחרת להרטיב הטיח 3 פעמים ביום במשך 3 ימים.

8. במידה ועל הטיח מיושם טיח צבעוני ניתן להחליק את הטיח בשפכטל 634 עובי השכבה 2 עד 8 מ”מ וליישם טיח צבעוני.

9. במידה והטיח משמש להדבקת אבן טבעית בשילוב עיגון מכאני על פי תקן ישראלי 2378 חלק 4 יש לבצע בדיקות חוזק במשיכה צירית . חוזק הטיח לא יקטן מ 0.5 מגפ”ס בכל נקודה .

10. רק לאחר קבלת תוצאות חוזק הטיח ניתן להתחיל בעבודות הדבקת האבן .

11. טיח פנים – במידה והוחלט לבצע טיח צמנטי כדוגמת טיח פנים 710 יש לחזור על הסעיפים לעיל, ללא שכבת הרבצה 720 . בקירות חדרי אמבט, בריכות שחייה וכיו”ב, יש ליישם טיח הרבצה 720.

12. לאחרונה החלו קבלני טיח ביישום טיח גבס בצמודי קרקע בקירות פנים שהינו תחרותי יותר. 99.9% מהטיח בקירות ותקרות פנים בבנייה רוויה הנו טיח גבס.

* בביצוע טיח גבס בפנים יש לקבע מיאקים איכותיים למניעת קורוזיה.
* טיח הגבס יבוצע בעובי של 5-50 מ”מ במכונה להתזת טיח גבס/צמנטי בלבד.
* אין ליישם טיח הגבס עד לרצפת הבטון, יש להשאיר מרווח בגובה 30 ס”מ למניעת מעבר מים קפילאריים מהרצפה אל הקיר. יש ליישם טיח גבס 800 של חברת כרמית מיסטר פיקס ואת הפער הנותר (30 ס”מ) יש למלא בטיח צמנטי לבן, מסוג גלקסי 10 של חברת כרמית מיסטר פיקס.
* טיח גבס מיושם בכל חלקי הבית לרבות התקרות. במקומות עם קירות בטון חובה ליישם פריימר מקשר 121 להידבקות טובה יותר של טיח גבס 800 לקירות הבטון .
* כיממה לאחר יישום טיח הגבס אפשר לבצע החלקה וגמר באמצעות טיח גבס 800.

סגירת תפריט