איטום קירות וחדרים רטובים

איטום קירות וחדרים רטובים

איטום מקלחות וחדרי אמבטיה הנו נושא בעל חשיבות עליונה. תשתיות פגומות שבאות במגע מתמיד עם מים עלולות לגרום להתפתחות פטריות ועובש.

מאת: אריק מגל, סמנכ”ל השיווק של מיסטר פיקס

איטום הרצפות והקירות בחדרים רטובים הינו נושא בעל חשיבות עליונה. תשתיות אלו צפויות לבוא במגע מתמיד עם כמויות גדולות של מים העלולים לחדור דרך האריחים המחפים את הרצפה והקירות, להיספג בתשתית ומשם לחלחל החוצה ולגרום לרטיבות מתמשכת, התפתחות פטריות ועובש.

לפני תחילת ביצוע האיטום יש לסיים את עבודות האינסטלציה כדי למנוע פגיעה באיטום.

הכנת לאיטום

יציקת חגורת בטון בגובה מתאים מעל הרצפה בפתח היציאה מהחדר הרטוב תמנע גלישה של מים עודפים שנספגים מתחת לאריחי הרצפה. גובה החגורה יהיה בגובה שכבת חול המילוי ורוחבה כ-5 ס”מ. יש להבריש את חגורת הבטון באמצעות חומר האיטום שמשמש לאיטום הרצפה.

איטום קירות /מניעת מעבר מים

יש ליישם טיח הרבצה 720 המונע מעבר מים על הקירות המיועדים לטיוח באמצעות טיח צמנטי. במידה וקיים צורך ביישור נוסף מעבר לשכבת ההרבצה ניתן ליישם שכבת טיח מיישר חוץ/פנים 710. עובי שתי השכבות כ- 50 מ”מ . לקבלת חוזק מירבי יש לבצע אשפרה של הטיח במשך 3 ימים לפחות. לאחר אשפרה של שלושה ימים והגעה לחוזק ניתן להתחיל ביישום שכבות האיטום על הקירות. את האיטום מומלץ ליישם באזורים שיש מגע מלא עם מים כדוגמת מקלחון או מעל אמבטיית רחצה. יש ליישם בשתי שכבות שתי וערב באמצעות איטום גמיש 501 / 502 / 507 .

יישום הטיח : נקה התשתית מאבק לכלוך, שומנים, חלקי טיח או בטון רופפים. יישם הרבצה צמנטית 720 בעובי 5-8 מ”מ במריחה תוך כדי הידוק הטיח אל הרקע באמצעות מאל’ג מתאים, במידה וקיימת סטייה במישוריות הקירות והסטייה גדולה מעובי טיח ההרבצה שיושם, יש להוסיף שכבת טיח מיישר 710 בעובי של 8-30 מ”מ, יחד שתי השכבות כ- 50 מ”מ .יישור הקירות חשוב מאד מאחר ועובי הדבק הצפוי להדבקת אריחים על תשתית זו אסור שעובייה יהיה גדול יותר מ-10 מ”מ . ברוב המקרים ועל פי המלצת יועץ האיטום יש להוסיף שתי שכבות איטום צמנטי בקירות. בקירות בהם קיים מגע ישיר עם כמויות גדולות של מים, את האיטום יש ליישם באמצעות איטום צמנטי כדוגמת 501/502/507.

איטום הרצפה

 1. לפני תחילת יישום שכבות האיטום מעל הרצפה בחדר הרטוב יש לדאוג להסרה מוחלטת של אבק, לכלוך, שומנים, פסולת בניין. יש להסיר חלקי עץ, בליטות של חצץ וחלקי בטון, יש  למלא חורים במלט לתיקון מהיר 620.
 2. הרצפה צריכה להיות לחה /יבשה, בהתאם לחומר האיטום.
 3. בצע רולקות מתערובת מוכנה באמצעות שיקום בטון 650 לאורך החיבור בין הרצפה והקירות. יש לעבד מסביב לצנרת ולהמתין לייבוש של הרולקות.
 4. שפוך למיכל ערבוב את הנוזל על פי סוג האיטום, הוסף באיטיות את כל תכולת השק וערבב באמצעות מערבל מכני, עד לקבלת תערובת הומוגנית נוחה להברשה.
 5. המתן 3 דקות, ערבב שנית והחל ביישום.
 6. יש להבריש את תערובת האטימה באמצעות איטום צמנטי כדוגמת 501/502/507 בשתי שכבות בשיטה של שתי וערב באמצעות מברשת סיבים קשה. תחילה יש להבריש את הרולקות ולהמשיך מעלה על הקירות בגובה של עד  15 ס”מ מהרצפה. יש להקפיד שהאיטום יכסה היטב גם את הרולקות וגם את רצועת הקיר התחתונה. יש להמתין 4-24 שעות לייבוש ראשוני וליישם שכבת איטום שנייה בהברשה . מומלץ לבצע שכבת איטום ראשונה באמצעות חומר איטום בגוון לבן ואת השכבה השנייה בחומר איטום בגוון אפור. יישום האיטום בשתי גוונים נועד כדי לוודא שהאיטום נעשה כנדרש באופן רציף ומלא .
 7. צריכה מומלצת  3 ק”ג/למ”ר בשתי שכבות.
 8. לאחר ייבוש ראשוני של 48 שעות יש להבריש שכבת של איטום ביטומנית כשכבה סופית ולהמתין לייבוש על פי המלצת היצרן .
 9. יש להגן על שכבת האיטום הביטומנית באמצעות פריסה של בד גיאוטכני למניעת חורים הנגרמים מהשומשום המשמש כמילוי מעל השכבה הביטומנית
 10. יש לפזר מלט מעל השומשום/או החול לכליאה של חומרי מליטה בלתי מבוקרים היוצרים תפרחות במהלך השימוש לפני תחילת עבודות הריצוף.
 11. ריצוף האריחים יבוצע באמצעות טיט לריצוף 181 המתאים ליישום על גבי חול מיוצב או על גבי שומשום שטוף נקי ויבש.
 12. שיפועים וחגורות בטון על פי דרישת המתכנן.

איור תקני לאיטום רצפה בחדרים רטובים:

איטומט 501

תערובת צמנטית חד-רכיבית גמישה, לבנה או אפורה המיועדת לאיטום משטחי בטון.

איטומט פלוס 502

תערובת צמנטית דו-רכיבית גמישה לאיטום קירות ורצפות – מתאים לאיטום גגות.

אולטרה סיל 507

תערובת דו-רכיבית גמישה לאיטום קירות ורצפות.

סגירת תפריט