רגע לפני קריסה: הסממנים המעידים שהבניין שלכם נזקק לשיקום בטון!

מאמרים › מידע מקצועי
 

בשנים האחרונות התפתחו בארץ שיטות בנייה חדשות אשר עומדות בדרישות המחמירות של תקנות התכנון והבנייה כמו גם התקן הישראלי (ת"י 466). המודעות לתחום בהיבט ההנדסי ומדיניות האכיפה הקפדנית זכו להטמעה ולמינוף בעקבות קריסת מבנים וקונסטרוקציות בהם אסון ורסאי וקריסת המרפסות בחדרה.
 

עם זאת, מבנים רבים שהוקמו עד אז בשיטות הבנייה המסורתיות, נבנו מלכתחילה באופן לקוי ובלתי מקצועי ואו אינם מתוחזקים כראוי. המשמעות היא שמבני בטון רבים בישראל נמצאים בסכנת התמוטטות וקריסה, ומהווים סכנה לשלמות המבנה, לדיירים ולסביבה.
 

מומחים מבית כרמית מיסטר פיקס, החברה המובילה בייצור תשומות לענף הבנייה, מסבירים שהסממנים המעידים שעולה הצורך בשיקום בטון כוללים סדקים שמתחילים להיווצר ונראים לעין, עמודי בטון מתפוררים וכן התנפחות של טיח וברזלי זיון בולטים וחלודים.

 

הפרת האיזון בין חלוקת העומסים של עמודי הבניין


שיקום בטון מיועד בעיקר לחיזוק התשתית והגדלת יציבותו של המבנה הן כנגד רעידות אדמה או פגיעה ישירה בשעת מלחמה, והן מקריסה בעקבות היחלשותו והתפוררותו של הבטון. לעתים ניתן להבחין בפגיעה חמורה ושחיקה בעמודי הבטון אשר נוצקו מסביב לכלונסאות הברזל.
 

התופעה בולטת במיוחד בעמודי בטון שבקומות הקרקע האופייניים לבנייה הישנה, כשהמגע הישיר עם הקרקע חושף את העמודים ללחות מוגברת בעקבות השקיית הגינה וניקוז מי הבניין. החשיפה המוגברת ללחות מאכלת את הברזל שבבטון ומחלישה את העמודים שעליהם נישא כל כובד משקלו של הבניין.
 

מבית כרמית מיסטר פיקס המספקים גם פתרון של ציפוי רצפת בטון, מסבירים שהעמודים מתוכננים מבחינה הנדסית באופן המאפשר חלוקת עומסים שווה בין כל העמודים, והיחלשות של אחד העמודים או יותר גורמת להפרת האיזון בין העומסים השונים באופן שבו שאר העמודים נדרשים לעמוד בעומסים שמלכתחילה לא תוכננו לעמוד בהם, דבר העלול, כאמור, להוביל לקריסת המבנה.

 

מפרט טכני כללי לשיקום בטוני


שיקום בטון בנסיבות הללו כולל את חיזוק ועיבוי העמודים באמצעות הוספה של רשתות או ברזלי זיון חדשים בנוסף לעיבוי הבטון. עבודה טיפוסית לשיקום בטון כוללת מפרט טכני מדויק ומיושמת על פי רוב במספר שלבים, החל מהסרת שכבות הבטון הרופפות באמצעים מכניים וחשיפת ברזלי הזיון החלודים ואו פגומים. השלבים הבאים כוללים את סיתות הבטון סביב הברזלים והסרת החלודה מברזלי הזיון בכל היקפם.
 

בתום הפעולות הללו יש לצפות את הברזלים בחומר מגן כנגד החלדה (כגון ARDEX ADILATEX מבית כרמית מיסטר פיקס), המשמש גם כפריימר מקשר בין הבטון הישן לבין שכבת היסוד הצמנטית המיושמת בשלב העוקב בשיטת רטוב על רטוב להתחברות אופטימלית בין החומרים. בשלבים הסופיים עושים שימוש בחומרי שיקום צמנטים (כמו "שיקום בטון 651") מעל למוקדים המטופלים.

 שיקום בטון

 
גירסת הדפסה   |   שלח לחבר
 
פוליאוריטן כאחד מהחומרים הרבגוניים שהאדם עושה בהם שימוש פוליאוריטן הוא פולימר (חומר שבסיסו פלסטי) דביק וגמיש המשויך לקטגוריית חומרי האיטום והדבקים בענף הבנייה. אנשי המקצוע של חברת כרמית מיסטר פיקס, הנחשבת למובילה בתחום ייצור תשומות לענף הבנייה בישראל, קרא עוד
פוליאוריטן לשירותך פוליאוריטן שייך למשפחת חומרי האיטום והדבקים המשמשים בענף הבנייה העולמי, ומשמש בעיקר לביצוע מגוון עבודות איטום. קרא עוד
כל המידע שצריך על ציפוי רצפת בטון בין הציפויים האופנתיים ביותר נמצא ציפוי רצפת בטון. בשנים האחרונות החלו לחקות את הריצוף הקיים במבני תעשייה ולהכניס לביתם הפרטי את רצפת הבטון המוחלק המעניק לה מראה מיוחד. קרא עוד
x